Історія Раю почалася в саду. Висячі сади Семираміди називали одним з чудес Стародавнього світу. Садово-парковому мистецтву надавали великого значення в Єгипті. Єврейський історик Йосиф Флавій писав про чарівні парки з багатьма струмками, які запровадив цар Соломон. Недалеко від Єрусалиму був Гетсиманський сад, де Ісус Христос навчав своїх учнів. Китайська традиція садівництва сповідувала – анімізм, релігію, згідно якою усі річки, скалі та гори вважалися матеріалізованими духами. У японських садах виробився власний стиль за яким форма є важливішою ніж колір, і кожна річ має точно відведене їй місце. Це добре видно у мистецтві бонсаї.
В Центрі Сучасного Мистецтва (м.Івано-Франківськ) відбулась художня акція під назвою „Дегустація”(2004), координатор - Ігор Панчишин.
Свою творчість презентував Роман Шаблєвський. Велика кількість малюнків невеликого формату, розмістилась на другому поверсі(балконі) залу.
Психоделічні за змістом, наївні за формою, рисунки відображають внутрішній світ Романа. Знакова система символічних зображень, відтворює життєвий зміст переживань автора. Стисла графічність образів і пустельність кольорів перетворюють кожен малюнок на самодостатній твір. Знаково виглядає матеріал на якому виконано твори:- різноманітні частини коробок, обгорток та інших пакувальних матеріалів, по принципу „зворотна сторона медалі”.
Друга частина акції полягала в інакшому концепті. В можливості дегустації молодого домашнього вина. Роман і його дружина Оля протягом 1-1,5 року виготовляли і закорковували вино власного приготування. Різноманітність полягала в тому що вино різної видержки розливалось у різні за формою пляшки, обов’язково з темного скла. Дегустація розпочалась з самого молодого вина і завершилась найбільш старим. Сама проба супроводжувалась оголошенням текстів рецептів. Паралельно пояснювалися і розглядалися візії.
У фіналі акції, на першому поверсі залу відбувся „нюховий” перформанс. Ігор Панчишин, на піску обгородженому по периметру цеглою, помалу спалював сухе листя 20 століття. Цей процес настільки закурив приміщення, що глядачі почали чманіти і з веселими коментарями потягнулися до виходу - „ДИМ 21 ст. дав креативний підйом”. На свіжому повітрі напрошувалось резюме : „Ностальгія за Райським Садом”.
Весела Найденова, 2004.
- Introduction
- Saga of KaiserWood
- Impreza Now!
- Virtual Stanislav
- Introduction to Galicia
- Made in Galicia
- Liberation of the landscape
- Accomplishment
- A fairy tale
- Infixing the remainder
- Post-charismatic syndrome
- Museum of Radiation
- The cultural hero
- Reposition
- ----------------------------------
- Yanovsky paintings
- Naidenova paintings
- ----------------------------------
- KAI$ER-FISH perfomance
- Ukranian articles
- About us